Dobrodziejstwa czekolady

Jak wiadomo czekolada poprawia humor, jest dobra na chandrę, koi nery oraz daje nam kilka „zbędnych” kilogramów. Są tacy, co mówią, że czekolada to sałatka, bo powstaje z kakaowca, który jak wiemy jest rośliną. W tym wpisie na blogu Abena 50+ postaramy się obalić wszystkie mity dotyczące czekolady!

Produkt wysokokaloryczny, czy wysoko energetyczny

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że piszemy o czekoladzie, a nie wyrobach czekoladopodobnych, czy też innych wynalazkach, które zalewają nasze półki. Więc jeśli chcecie kupić prawdziwą czekoladę, to dokładnie czytajcie etykietki (wg. dyrektywy 2000/36/WE czekolada musi mieć min. 35% suchej masy kakaowej), bo za 2 złote nie kupimy dziś w Polsce tabliczki czekolady, która posiada w swoim składzie wiele składników odżywczych. 100 gr gorzkiej czekolady to około 550 kcal, 6,7 g białka, 35 g tłuszczu i 1 mg cholesterolu. Czekolada to źródło takich składników mineralnych jak magnez, wapń, potas, cynk i żelazo, a także endorfiny. Przy zachowaniu dziennej dawki nie większej niż 50 gr (jedna kostka gorzkiej czekolady z 64% zawartością masy kakaowej, to 6 gr), nie musimy martwić się o otyłość. Żeby zrzucić kalorie z jednej 6 gramowej kostki gorzkiej czekolady wystarczy…3 minuty jazdy na rowerze lub 6-ścio minutowy spacer. Super, prawda?! A nie piszemy o tym przypadkowo, ponieważ czekolada wzmaga u nas aktywność i energię! Naukowcy udowodnili, że czekolada wzmaga u nas psychoaktywność, dzięki zawartości kofeiny, teobrominy (szkodliwa dla zwierząt), anandamid oraz fenyloetyloamina. Te ostatnie nazwy nic nam nie mówią, ale mają jedną wspólną cechę – działają na mózg człowieka obudzająco i odprężająco. Więc!

…mało tego?

Ale czekolada to jeszcze dużo, dużo więcej! Polifenole, które wchodzą w skład kakaowca chronią nasze serce, obniża ciśnienie i zły cholesterol. Czekolada, ale uwaga tylko jedna (6gr) kostka dziennie poprawia także ukrwienie naszego mózgu, chroni przed udarami, zapobiega cukrzycy, chroni skórę, łagodzi kaszel, może stopować rozwój nowotworów i …pomaga w odchudzaniu! No i jak tu nie kochać czekolady.

Tak przy okazji. Dziś jest Dzień Czekolady, więc śmiało można zjeść troszkę więcej, niż zalecana jedna kostka dziennie.

Na zdrowie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s