Jak walczyć z izolacją?

Izolacja. Nie ma nic gorszego. Taki wyraz w słowniku seniora nie powinien istnieć. Często jednak bywa inaczej. Z jednej strony seniorzy nie chcą być „na łasce innych”, stąd też nie rzadko popadają w drugą skrajność, to jak izolują się od innych. Nie chcąc być zależnym od rodziny i znajomych, odseparowują się nieświadomie lub też świadomie od bliskich im osób. A to może prowadzić do wielu nieporozumień, a nawet groźnych wypadków i chorób na tle psychicznym.

Konsekwencje

Osoba starsza, która na własne lub też innych życzenie, zostaje sama w domu, w przypadku wypadku pozostaje zdana sama na siebie. Wydłuża się również czas oczekiwania na pomoc. Zwykłe uderzenie lub zwichnięcie może przysporzyć mnóstwo bólu i kłopotu. Poza fizycznymi problemami, należy pamiętać o psychice. Kłopoty z pamięcią i depresja, to dwa najważniejsze i niebezpieczne objawy, które w przypadku seniora odizolowanego od rodziny i bliskich, mogą bardzo szybko postępować i w konsekwencji prowadzić do choroby psychicznej.

Zatem jak walczyć z izolacją?

Pomoc w transporcie. Osoby starsze, aby móc wychodzić na zakupu, odwiedzać znajomych, czy chodzić w inne miejsca, na których mogą integrować się z seniorami, często potrzebują transportu. Zatem postarajmy się pomóc dziadkowi, babci, czy sąsiadowi w przemieszczaniu się. Regularne podwózki, czy odbieranie z zajęć dla seniorów są ogromnie pomocne. A może warto zastanowić się na zakupem skutera? Kolejny ważny czynnik, to częste wizyty rodziny i najbliższych. Dziadkowie żyją i kochają wnuki! Wpadajcie często w odwiedziny, na obiad, czy kawę. Zostawcie już trochę starsze dzieci na weekend, czy zorganizujcie wspólny wypad poza miasto. Jeśli tylko czas pozwoli warto jest spędzać wspólnie czas w wielopokoleniowym gronie. Osoby starsze lubią również religię i  często właśnie po latach, z racji że mają więcej czasu wracają do korzeni swojego wychowania. Religia to ważny element życia prawie każdego człowieka, osób starszych tym bardziej. Zachęćmy do praktyk religijnych i pomóżmy w tym. Często kościół lub inne miejsce spotkać, to znakomita okazja do nawiązywania nowych relacji i sposób na walkę z izolacją.

Wydaje się, że o aktywności fizycznej napisaliśmy już na naszym blogu Abena 50+ sporo, ale warto również o tym wspomnieć w tym kontekście. Poza korzyściami fizycznymi, każda forma sportu, buduje również świadomość i pewność siebie u osób starszych.

Zatem walczmy i pomóżmy seniorom w walce z izolacją. To częsty i poważny problem, który może generować większe kłopoty niż nam się wydaje! Po prostu otwórzmy się na innych. To jest najlepszy sposób na izolację!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s